Элит Роза питомник роз

Оптовий продаж
саджанців троянд

+38 (050)-535-60-77
+38 (096)-532-64-44

Русская версия сайтаУкраїнська версія сайту

У кошику найменувань: 0 шт.
на суму 0 грн.
Хвороби троянд

Хвороби троянд можуть бути спровоковані несприятливими погодними умовами - такими як надмірно вологе літо, або ж навпаки посушлива спекотна погода і недолік вологи, слабке освітлення, занадто густа посадка кущів, пошкодження стебел і листя троянд.

Необхідно регулярно перевіряти кущі троянд для своєчасного виявлення перших тривожних ознак недуги. Так як дуже важливо вчасно купірувати хвороба і не допустити її розвитку. Тим більше, що всі нижче зазначені хвороби характерні і для штамбових троянд і для бордюрних рослин. Паркові троянди ними в тому числі теж хворіють.

Нижче ми розглянемо найпоширеніші хвороби, що вражають кущі троянди і способи боротьби з ними.

 

Несправжня борошниста роса

Ложная мучнистая роса

Свою назву захворювання отримало у зв'язку зі схожістю його симптомів з симптомами справжньої борошнистої роси. Несправжня борошниста роса (переноспорозу) є грибковим захворюванням, викликаним грибом Pseudoperonospora sparsa і вражає рослину, як правило, в період з кінця весни до середини літа. Характеризується дана хвороба поразкою молодого листя плямами червоно-бурого або фіолетового забарвлення.

Плями можуть мати різну форму і з'являтися в області центральних жилок в одних сортів троянд і повністю покривати поверхню листя у інших сортів. На відміну від несправжньої борошнистої роси, при справжньої борошнистої росі нижні частини листя уражаються, найчастіше, білим нальотом грибкового характеру, а на верхній стороні з'являються плями жовтуватого забарвлення.

Під впливом захворювання, лист з часом деформується. На певному етапі хвороби на листках з'являються зони світло-зеленого забарвлення, які згодом набувають сірий, а потім бурий колір. Ця стадія захворювання супроводжується обпаданням листя, що є одним з перших симптомів хвороби, який звертає на себе увагу квітникаря. Разом з тим, пелюстки бутонів набувають чорне забарвлення, перестають розвиватися, відмирають, а пагони покриваються тріщинами.

Під впливом хвороби спостерігається уповільнений ріст кущів, значне слабшанню рослин. Часом захворювання супроводжується не яскраво вираженими ознаками, внаслідок чого, його важко відрізнити від опіків хімікатами. У деяких випадках, при розгляді рослини під лупою, можна помітити білястий наліт, схожий на павутину, що покриває нижню частину плям.

У виникненні та розвитку захворювання переноспорозу важливу роль грають погодні умови. Наприклад, вологе прохолодне повітря сприяє розвитку хвороби, а сухий жаркий, - змушує хвороба відступати. Взимку збудник захворювання (гриб Pseudoperonospora sparsa) знаходиться, як правило, в молодих пагонах. Найбільш часто захворювання схильні сортові троянди, особливо чайно-гібридні.

Для боротьби з помилковою борошнистою росою рослини зраджують обробці із застосуванням препаратів, що містять цинк і мідь (купрозан, дітаном), попередньо видаливши уражені частини рослини - пагони, бутони, листя і т.д. Досвідчені квітникарі радять використання різних фунгіцидів всякий раз при боротьбі з переноспорозом, тому гриб-збудник має здатність до звикання до одного і того ж препарату і згодом перестає реагувати на нього. Крім того, рекомендується підгодовувати троянди добривами, що містять фосфор і калій. Це є надійною профілактикою хвороби.

Септоріоз листя

Септориоз листьев роз

Септоріоз листя троянд викликаний грибом сімейства септорія. Супроводжується захворювання виникненням плям різних форм сіруватого відтінку на поверхні листя. Плями укладені в облямівку червоного забарвлення, крім того, вони можуть зливатися і утворювати нові вогнища ураження.

До кінця літа плями покриваються чорними плодовими тілами - пікнідами. При несвоєчасному лікуванні захворювання, воно згубно позначається на житті рослини.

З часом гриб може зайняти весь простір листя, спричинити їх відмирання і випадання, а також викликати перегинання і відмирання стебла троянди.

 

Церкоспороз листя

Церкоспороз листьев

Збудником хвороби є гриб сімейства церкоспора.

Характеризується захворювання появою невеликих плям бурого забарвлення, мають округлу форму.

Плями укладені в облямівку темного кольору. На тканини, що утворить плями, з часом з'являється наліт грибниці.

 

Чорна плямистість

Черная пятнистость

Марссоніна троянд - ще одна назва захворювання, тому збудником його є гриб Marssonina rosae. Найчастіше, зоною ураження при хворобі стають листя і молоді пагони. Хвороба характеризується появою на поверхні частин рослини чорних плям, що мають округлу форму. Плями часто зливаються, розширюючи область поразки рослини. Супроводжується хвороба пожовтінням тканин рослини і їх відмиранням, внаслідок чого листя випадають. Під дією захворювання, молодим паросткам не вдається дозріти, кущі переносять зиму, будучи ослабленими. Хвороба поширюється за допомогою крапель води, які розпорошують спори гриба. Для виникнення захворювання і його розвитку досить роси (ранкової та вечірньої). Взимку гриб знаходиться на уражених пагонах або листках, які опали. Піку розвитку чорна плямистість троянд досягає в серпні. Захворювання може виникнути в теплицях в процесі пересадки заражених рослин і в процесі купіровкі троянд. Сприятливими умовами для поширення хвороби служать висока вологість, різка зміна температурного режиму. Також, часто спостерігається розвиток захворювання троянд на погано провітрюваних ділянках ґрунту.

З метою боротьби з чорною плямистістю необхідно видалити уражені частини рослин з ґрунту і кущів. При перших проявах ознак хвороби, слід зрадити обробці кущі із застосуванням препаратів, що містять мідь і цинк. Також рекомендується використання препаратів каптан і фундазол. В осінній період рослини слід обробити залізним або мідним купоросом.

Пурпурова плямистість

Пурпуровая пятнистость

Збудником пурпурової плямистості є гриб сімейства філлостікта. Під впливом захворювання верхня частина листя покривається плямами пурпурного, а іноді і чорного забарвлення, мають округлу форму. Плями мають широку окантовку багряного забарвлення, в центрі пляма неяскраве, світлого кольору. В області плям утворюються невеликі темні плодові тіла, які називаються пікніди. Нижня поверхня ураженої аркуша покривається коричневими, як правило, зливаються плямами. Результатом хвороби стає випадання листя, уповільнений розвиток квіток. При несвоєчасному лікуванні пурпурової плямистості троянд, плями, світлі в центрі, можуть поширюватися на молоді пагони, вражаючи їх.

Заходами по боротьбі із захворюванням є видалення уражених частин рослини, спалювання їх і обробка троянд препаратами, що містять мідь, - хлорокис міді, Поліху, бордоська рідина. При кожній обробці рекомендується чергувати препарати, щоб не викликати звикання гриба до них.

Іржа троянд

Ржавчина роз

Іржа троянд, - захворювання, викликане грибом сімейства Phragmidium, вражаючим частини троянди, що знаходяться над землею. Під дією захворювання, рослина значно слабшає, передчасно скидає листя. Крім того, хвороба спричиняє засихання і відмирання гілок. Гриби, що викликають іржу проходять кілька етапів розвитку, у відповідності з цим, змінюються ознаки і симптоми захворювання. У середині весни (кінець квітня-початок травня) молоді пагони, черешки і верхня частина листя покривається горбками жовто-оранжевого забарвлення. Нижня поверхня листка покривається пустулами, в яких знаходяться спори гриба, які розпорошуються на інші, здорові, рослини. Внаслідок хвороби рослини, листя опадає, а пагони відмирають.

Уредостадія розвитку гриба (у липні) супроводжується утворенням пустул іржаво-бурого кольору на нижній поверхні листя, а верхня частина аркуша покривається жовтими і червонуватими плямами, які згодом займають всю поверхню листа. У перебігу хвороби, молоді пагони розтріскуються і розпилюють спори гриба на інші, здорові, рослини. В кінці літа - на початку осені пустули набувають темне забарвлення, починається телейтостадія розвитку гриба, в якій він і проводить зиму, перебуваючи в уражених частинах рослин. Уредостадія і телейтостадія сприяють зменшенню часу вегетації рослин, що тягне за собою зменшення популяції троянд, відмирання їх органів, і, в запущених випадках, - до загибелі самої рослини. Погодні умови грають важливу роль у виникненні захворювання, - підвищена вологість сприяє його розвитку, а суха спекотна погода забезпечує зниження агресивності хвороби.

Для боротьби з іржею троянд рекомендується видалення уражених органів рослини, пагонів, а також проріджування кущів у кінці літа і до середини осені. Вкрай схильний до захворювання шипшина, який служить джерелом суперечка хвороби для троянд. При перших появах ознак захворювання в період вегетації, необхідно провести обробку троянд препаратами, що містять мідь і цинк. В осінній період слід обробити троянди залізним купоросом, бордоською рідиною.

Песталоціі обвуглені

Песталоция обугленная

Причина захворювання - гриб сімейства Песталоціі. Супроводжується хвороба покриттям країв листя бурими плямами, що включають пустули чорного забарвлення зі спорами гриба. Внаслідок хвороби листя швидко відмирають, а саме захворювання поширюється на молоді пагони, викликаючи придбання ними бурого забарвлення і всихання. Хвороба здатна вразити і погубити всі органи рослини, що знаходяться над землею.

З метою боротьби захворюванням слід видалити уражені частини рослини, знищити їх, а кущі обробити фундахолом, топсином, M-Protect.

Борошниста роса троянд

Мучнистая роса роз

Найбільш поширеним захворюванням троянд є борошниста роса троянд, збудником якої є гриб Sphaerotheca pannosa. Хвороба здатна виникати і розвиватися в закритому і відкритому ґрунті. Зоною ураження, як правило, виступають чашолистки, пагони, листя. Набагато рідше об'єктами поразки стають квітки і бутони. Одним з перших симптомів є утворення на листках плям червонувато-пурпурного кольору, що тягнуть за собою зміну їх форми. На заражених частинах рослини з'являється білястий наліт, що нагадує павутину, який згодом набуває порошистий вид. При несвоєчасному лікуванні куща, листя відмирає і опадає. Вся поверхня стебла покривається пустулами. Захворювання, як правило, вражає молоді рослини, може розвиватися, практично, при будь-яких температурних режимах. Найбільш благотворно на проростання спор гриба впливає температура повітря 18-20 градусів за шкалою Цельсія в поєднанні з вологістю повітря більше 60%. Взимку гриб перебуває в пустулах, розташованих на стеблах рослини. В тій чи іншій мірі, ураження борошнистою роси схильні будь-які сорти троянд. Частота посадок, мала кількість світла, висока вологість повітря, мала кількість калію в ґрунті, - всі ці фактори сприяють інтенсивному розвитку хвороби. В результаті захворювання, рослини послаблюються, стають уразливими в період зимування, втрачають декоративні та естетичні характеристики. Перенесення захворювання з року в рік може погубити рослина.

У боротьбі з борошнистою росою троянд застосовують обприскування фунгіцидами, мідно-мильними препаратами. Рекомендується видалення заражених органів троянди, обробка теплиць в зимовий період, обкурювання сірчаними парами. При процедурі обкурювання потрібно стежити за тим, щоб не відбулося озолення сірки, тому газ, який при цьому утворюється, шкідливий не тільки для рослин і конструкцій теплиці, але і для людей.

Інфекційний «опік» стебел троянди

Инфекционный «ожог» стеблей розыХвороба ця широко поширена серед рослин, як правило, проявляється в період їх спокою. Захворювання обумовлене надмірною вологістю повітря в умовах укриття, і поганої циркуляції повітряних потоків, внаслідок чого молоді пагони гинуть. Супроводжується хвороба утворенням плям червонувато-бурого забарвлення, більш темного кольору в середині. Плями покривають всю поверхню пагонів, на уражених ділянках з'являються пікніди. Збудник захворювання - гриб сімейства коністіріум. До даної хвороби вразливі всі сорти троянд. Крім того, захворювання може передаватися іншим видам рослин (малина, ожина і т.д.).

 

Сіра гниль

Серая гнильЗахворювання, викликане грибом Botrytis cinerea, поширюється в період зимівлі пагонів. Хвороба супроводжується їх масовим відмиранням. Побуріння з'являється в області верхнього зрізу і просувається вниз. В умовах високої вологості може проявитися пухнастий наліт димчасто-сірого забарвлення. У захищеному грунті можуть утворюватися плями темно-бурого забарвлення, які здатні привести до загибелі втечі, якщо обів`ють його паском. На листках рослин з'являються плями жовто-бурого кольору, мають різну форму. У перебіг хвороби пелюстки несвоєчасно опадають. Свою назву захворювання отримало у зв'язку з утворенням на уражених ділянках рослини, в умовах високої вологості, сірого нальоту. Зиму збудник переживає на уражених тканинах рослин.

Заходи боротьби з хворобами стебел троянд

В умовах закритого ґрунту, в якості заходів боротьби з хворобами стебел троянд, рекомендується зменшити кількість вологи у вигляді обмеження поливу, а також забезпечити нормальну циркуляцію повітря. Слід позбавляти рослини від уражених ділянок і органів, тому вони можуть заражати здорові зони та інші рослини. Необхідно своєчасно знищувати уражені тканини, не допускаючи їх знаходження на ґрунті, поряд з рожевими кущами. Рекомендується також проводити регулярне обприскування рослин спеціальними засобами, використовуваними для лікування і профілактики хвороб стебел троянд.

В умовах незахищеного ґрунту у весняний період рекомендується видаляти уражені ділянки троянд і пагони і знищувати їх. Слід провести обприскування рослин фундазолом, і через 14 днів повторити процедуру.

Розведення троянд в одному і тому ж місці протягом довгого періоду часу може спричинити за собою утворення фону патогенних мікроорганізмів, внаслідок чого ознаки захворювань можуть проявлятися в сукупності. Це, в свою, чергу веде до хворобливості, ослаблення рослин і, іноді, навіть їх загибелі. Щоб цього уникнути, рекомендується застосування хімічних препаратів для захисту троянд.

Шкідники троянд

Листовійка

Яєчка метеликів, які вони відкладають на гілках, зберігаються на них протягом усього зимового періоду. З них з'являються гусениці коричневого забарвлення у весняний період. Вони мають довжину близько 15 мм. Гусениці живляться бутонами і листям троянд, після чого утворюють навколо листя павутину і перетворюються на лялечок в середині утворився кокона. Внаслідок цього листя скручуються. Павутину разом з ураженими листям варто знищити. У разі високого ступеня захворювання, необхідно провести обробку інсектицидами-репелентами.

Трипси

Ураження рослин цими шкідниками супроводжуються утворенням плям сріблястого кольору по краях поверхні пелюсток і листя. Нерідко зустрічаються плями чорного забарвлення. Внаслідок цього, уповільнений процес розпускання бруньок, які, при цьому, набувають неправильну форму. Трипси - дуже дрібні комахи. Сприятливою умовою для них є тепла, суха погода. З метою боротьби з шкідником, слід вилучити та знищити уражені ділянки рослини.

Пильщик

Ознакою ураження рослин цим шкідником є засихання листя і пагонів, їх млявість. У весняний період доросла особина відкладає яєчка в області пазухи листя або кінчика втечі. Згодом з'являються личинки білуватого забарвлення, що мають довжину приблизно 15 мм. Вони потрапляють в середину втечі і продовжують рух - або вниз, або вгору. З метою убезпечити інші пагони від впливу шкідника, необхідно видалити уражені ділянки рослини, залишивши тільки здорову деревину і знищити шляхом спалювання тканини з личинками.

Різані цикади

На ділянках рослин, уражених різаними цикадами утворюються плями білого кольору і дрібні крапочки. Під впливом комах листи засихають, і, як наслідок, опадають. Найбільш уразливі до шкідників троянди, що ростуть при теплих, сухих погодних умовах. Різані цикади - комахи, що мають зеленуватий окрас. Вони обґрунтовуються в області нижньої поверхні листа і харчуються клітинним соком троянд, що призводить до їх ослаблення. Для боротьби зі шкідником необхідно проводити процедуру обприскування інсектицидом-репелентом.

Гусениці п'ядуна

Гусениці-шкідники мають зелене забарвлення і харчуються листям, зеленими пагонами і нирками троянд. Для боротьби з комахами рекомендується видалити уражені ділянки і знищити їх.

Різані горіхотворки

Дорослі особини різаних горіхотворок відкладають яєчка переважно на пагонах диких троянд. Внаслідок цього, на пагонах з'являються освіти (нарости) зеленувато-червоного кольору, що мають форму кулі. Через деякий час з них з'являються личинки білуватого забарвлення. Пагони, на яких утворюються нарости, з часом відмирають. При перших проявах ураження різаними горіхотворки, необхідно видалити заражені тканини і знищити.

Павутинні кліщі

Павутинний кліщ не є комахою, даний шкідник належить до класу членистоногих. Найбільшу небезпеку для троянд представляє червоний павутинний кліщ, який харчується соком рослин, які, внаслідок цього набувають жовтого забарвлення і в результаті гинуть. Сприятливими умовами для даного шкідника є посуха, спека.

Нематоди

Нематоди - черв'яки розміром 0.5-2 мм, - пошкоджують коріння рослин, внаслідок чого останні гинуть. Нематоди не мають забарвлення, своєю діяльністю уповільнюють ріст троянд і сприяють виникненню ущільнень в області коренів. Рослина, уражене хробаками, слід видалити.

Репеленти - засоби для боротьби зі шкідниками. За допомогою репелентів вдається змусити паразитів уникати оброблених частин рослин. Засіб є ефективним захистом від сисних шкідників, забезпечуючи результат на довгий проміжок часу. Ефективне дію засоби проявляється з одного нанесення. Репеленти містять компоненти, дія яких спрямована на відлякування паразитів від рослини. Засоби мають, щодо, невеликий радіус дії, тому комахи можуть знаходитися поряд з рослиною, але не приносити їм, при цьому, шкоди.

 

 

Несправжня борошниста роса

НАЗАД